Przejdź do treści
Strona główna » Poradnik o upadłości konsumenckiej i oddłużaniu » Wniosek o umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli – wzór

Wniosek o umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli – wzór

W tym wpisie dowiesz się jak przygotować i napisać wniosek o umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli. Znajdziesz tutaj także link do kursu, który zawiera wzór wniosku o umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli w postępowaniu upadłościowym.

Wzór wniosku o umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli

Sąd może ustanowić dla Ciebie plan spłaty wierzycieli lub go umorzyć, co będzie jednoznaczne z umorzeniem wszystkich Twoich długów (powstałych przed ogłoszeniem upadłości) bez konieczności ich spłaty. Jednakże na decyzję sądu w tej kwestii mają przede wszystkim wpływ stanowisko Twoje, syndyka oraz wierzycieli.

Dlaczego warto jak najlepiej wszystko opisać i udokumentować?

Oczywiście, żeby uzyskać umorzenie wszystkich zobowiązań!

Umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli, jest możliwe jeżeli przekonasz sąd, że Twoja sytuacja osobista wskazuje, że nie jesteś i nie będziesz w najbliższym czasie zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat bez uszczerbku dla koniecznego utrzymania siebie oraz swojej rodziny.

Jak podnieść do maksimum Swoje szanse na umorzenie wszystkich zobowiązań?

W tym celu przygotowując wniosek o umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli, powinieneś, jak najdokładniej przedstawić sądowi Swoją trudną sytuację osobistą (rodzinną, zdrowotną, majątkową, zawodową). Musisz przedstawić bieżące wydatki, koszty leczenia i rehabilitacji (Twoje i najbliższej rodziny) oraz koszty zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, które ponosisz celem zapewnienia sobie i rodzinie przynajmniej minimum egzystencji.

Wzór wniosku o umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli jest dostępny w kursie: 👉 Kurs jak przygotować wniosek o umorzenie planu spłaty wierzycieli + wzory dokumentów.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na możliwość umorzenia zobowiązań bez ustalania planu spłaty są Twoje możliwości zarobkowe. Podejmując decyzję co do ustalenia planu spłaty wierzycieli lub umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty sąd porówna koszty, które ponosisz na utrzymanie Swoje i rodziny z Twoimi możliwościami zarobkowymi. To właśnie porównanie będzie miało największy wpływ na decyzję sądu.

Zwróć uwagę, że sąd bierze pod uwagę nie tyle Twoje dochody, ile możliwości zarobkowe. Dlatego powinieneś w miarę możliwości przedstawić i udowodnić lub przynajmniej uprawdopodobnić np. dlaczego zarabiasz określoną sumę i nie masz możliwości zarobić więcej.

Jeżeli są ustali, że Twoje dochody są zgodne z możliwościami zarobkowymi i ledwie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb egzystencjalnych, to będzie zobowiązany do umorzenia Twoich zobowiązań bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.

Kiedy Twoje zobowiązania zostaną umorzone, to także automatycznie będziesz zwolniony z kosztów postępowania upadłościowego, którymi zostanie obciążany Skarb Państwa.

Zażalenie wierzyciela na postanowienie sądu o umorzeniu zobowiązań bez ustalania planu spłaty

W sytuacji kiedy sąd przychylnie rozpatrzy Twój wniosek o umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli i umorzy Twoje zobowiązania, to wierzycielom będzie przysługiwało zażalenie na to postanowienie sądu. Jeżeli żaden z wierzycieli nie złoży zażalenia, to nastąpi uprawomocnienie się postanowienia o umorzeniu zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli, co jest równoznaczne z zakończeniem postępowania upadłościowego.

Zobacz jak wygląda przykładowy wzór dokumentu z kursu z informacjami, wskazówkami, poradami, ostrzeżeniami oraz wyjaśnieniami
👉 Kliknij i pobierz za darmo wzór pisma przewodniego do wniosku o ogłoszenie upadłości

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.