Przejdź do treści
Strona główna » Poradnik o upadłości konsumenckiej i oddłużaniu » Pismo o wstrzymanie egzekucji – wzór

Pismo o wstrzymanie egzekucji – wzór

Pismo o wstrzymanie egzekucji jest dokumentem, który był wykorzystany w ZUS. Jednakże zmieniając tylko dane adresata, można je wykorzystać i skierować do każdej instytucji. Pismo to jest jednocześnie zawiadomieniem o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej z wnioskiem o wstrzymanie wszczętej egzekucji.

Pismo o wstrzymanie egzekucji - wzór

Pismo to przedstawię Wam na przykładzie mojego kursanta (Jana), w którego postępowaniu zostało wykorzystane.

Rok po ogłoszeniu upadłości Jan otrzymał rentę niższą niż zazwyczaj. Zanim wybrał się do ZUS, żeby wyjaśnić sytuację, otrzymał waloryzację renty, na której widniała egzekucja!

Przygotowałem mu poniższe pismo i udał się on do ZUS osobiście celem złożenia go i wyjaśnienia sprawy. Okazało się, że nie usunięto poprawnie, którejś z egzekucji prowadzonych w stosunku do niego przed ogłoszeniem jego upadłości. Pani w ZUS poinformowała go, że takie błędy systemu „się zdarzają”. Po złożeniu poniższego pisma otrzymał on kolejną waloryzację z oficjalnymi przeprosinami za błąd, a potrącone ze świadczenia pieniądze zostały mu zwrócone z kolejnym świadczeniem.

Uchylenie egzekucji ZUS

Kiedy wykorzystać pismo o wstrzymanie egzekucji?

Jeżeli pobierasz jakiekolwiek świadczenie z ZUS (a wcześniej prowadzona była z niego egzekucja), to możesz się znaleźć w podobnej sytuacji. Ponadto w trakcie postępowania upadłościowego i po nim możesz się spotkać z innymi błędami różnych instytucji. Może na przykład zdarzyć się próba egzekucji administracyjne z tytułu nieopłaconego mandatu. W takich sytuacjach pismo to będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Podstawa prawna wniosku o wstrzymanie egzekucji

Po dniu ogłoszenia upadłości niedopuszczalne jest skierowanie egzekucji do majątku wchodzącego w skład masy upadłości oraz wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu lub zarządzenia zabezpieczenia na majątku upadłego, z wyjątkiem zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych oraz roszczeń o rentę z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci oraz o zamianę uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę.

Wzór wniosku do ZUS o wstrzymanie egzekucji jest dostępny w kursie: 👉 Inne dokumenty potrzebne przy upadłości.

Dopuszczalne jest dalsze prowadzenie egzekucji, co do zobowiązania niepieniężnego (niemajątkowego) oraz co do mienia podlegającego egzekucji świadczeń pieniężnych, a niewchodzącego w skład masy upadłości.

Ponadto po ogłoszeniu upadłości brak jest możliwości wszczęcia nowych egzekucji wobec wierzytelności objętych postępowaniem upadłościowym.

Zobacz jak wygląda przykładowy wzór dokumentu z kursu z informacjami, wskazówkami, poradami, ostrzeżeniami oraz wyjaśnieniami
👉 Kliknij i pobierz za darmo wzór pisma przewodniego do wniosku o ogłoszenie upadłości

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.