Przejdź do treści
Strona główna » Poradnik o upadłości konsumenckiej i oddłużaniu » Odpowiedź dla wierzyciela w postępowaniu upadłościowym – wzór

Odpowiedź dla wierzyciela w postępowaniu upadłościowym – wzór

W tym wpisie dowiesz się jak napisać odpowiedź dla wierzyciela w postępowaniu upadłościowym. Znajdziesz tutaj także link do kursu, który zawiera wzór odpowiedzi dla wierzyciela w postępowaniu upadłościowym. Przygotowanie tego pisma jest niezmiernie ważne z punktu widzenia dłużnika. Może ono zaważyć na decyzji sądu w kwestii ustalenia planu spłaty wierzycieli lub jego umorzenia.

Odpowiedź dla wierzyciela w postępowaniu upadłościowym - wzór

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej mojego kursanta Jana w dniu 26.10.2018r. i przeprowadzeniu przez sąd wielu czynności procesowych (przebieg rozprawy opisuję w kursie: Kurs przygotowujący do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.) dopiero 10.2019r. otrzymał on z sądu pismo wierzyciela w postępowaniu upadłościowym. Pismo to otrzymał już po tym jak wyznaczono mu termin rozprawy o ustalenie planu spłaty wierzycieli (na dzień 29.11.2019r.).

Pisma tego nie będę specjalnie wyjaśniał i komentował, gdyż każdy upadający ma inną sytuację. W każdym też przypadku wierzyciel może poruszyć inne tematy. Dlatego zasygnalizuję tylko najważniejsze kwestie, na których należy się skupić, przygotowując je.

Jak przygotować odpowiedź dla wierzyciela w postępowaniu upadłościowym?

Swoje pismo powinieneś przygotować przede wszystkim jako odpowiedzi na pytania zadane przez wierzyciela w jego piśmie. Powinieneś równocześnie po kolei komentować i obalać jego twierdzenia.

Musisz to zrobić bardzo szczegółowo. Warto poświęcić nawet sporo czasu, żeby znaleźć odpowiednie ustawy i paragrafy, którymi można się podpierać w tym, co się pisze. Lepiej poświęcić czas na szukanie i napisanie w odpowiedzi dla wierzyciela dobrego pisma, w którym obali się niemal wszystkie jego twierdzenia (sugerowane w zadanych pytaniach) niż przez kilka lat spłacać wyznaczony przez sąd plan spłaty.

W przypadku mojego kursanta Jana opłaciło się to setnie. Wierzyciel po otrzymaniu odpowiedzi na swoje pismo już się nie odezwał. Sąd natomiast bez jakichkolwiek problemów umorzył jego wszystkie zobowiązania bez ustalania planu spłaty.

Wzór odpowiedzi dla wierzyciela w postępowaniu upadłościowym jest dostępny w kursie: 👉 Inne dokumenty potrzebne przy upadłości.

Nie bój się sarkazmu i zadawania pytań zwrotnych

Przygotowując Swoją odpowiedź dla wierzyciela w postępowaniu upadłościowym, odnoś się do każdego jego zdania. Nie bój się stosowania sarkazmu, czy nawet sugerowania zadania pytań wierzycielowi. Taka taktyka pozwoli Ci odwrócić sytuację i można powiedzieć, postawić pod pręgierzem wierzyciela, a nie Siebie. Staraj się też ośmieszać niektóre twierdzenia wierzyciela, żeby umniejszyć ich znaczenie w oczach sądu.

Nie znam Twojej sytuacji, więc trudno mi jest dać Ci gotowy przepis na dobre pismo w odpowiedzi wierzycielowi w upadłości konsumenckiej. Mam jednak nadzieję, że kiedy zapoznasz się z moim pismem dostępnym w kursie, będziesz miał obraz, w jaki sposób to zrobić.

Zobacz jak wygląda przykładowy wzór dokumentu z kursu z informacjami, wskazówkami, poradami, ostrzeżeniami oraz wyjaśnieniami
👉 Kliknij i pobierz za darmo wzór pisma przewodniego do wniosku o ogłoszenie upadłości

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.